Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

12 Ağu 2013

Dünyanın ilk denizaltısı

VİDEO


Dünyanın ilk denizaltısını 1719 yılında TAHTELBAHİR isminde Osmanlı İmparatorluğu zamanında Ser Mimar İbrahim efendi yaptı.

 Suya dalıp çıkan cismin içinde 4-5 kişi saatlerce kalabiliyordu. 

 III. Ahmet’in oğullarının sünnet düğnünde ilginç eğlence ve gösteriler düzenlemişti.Sünnetin 14. gününde Aynalıkavak kasrı önlerinde Timsah şeklinde bir deniz aracı getirilmişti.

Tersane mimarbaşı İbrahim efendinin yapıtı olan ve “TAHTELBAHİR” adı verilen araç ,denizde yüzüyor,ağzını açıp kapıyordu.                           ABDULHAMİD DENİZALTILARI

6 EYLÜL 1886 da suya indirilen ve ABDULHAMİT adı verilen deniz altı dünya tarihini ilksavaşcı özelliği taşıyan ilk deniz altısıdır.

 3'er torpido atan 2 denizaltı yapmasını istedi. Haliç tersanelerinden kısa sürede Türk işçilerinden katılımıyla Abdulhamid  isimli iki denizaltı yapıldı.

 Bu denizaltılardan biri Üsküdar açıklarında demirletilmiş eski bir vapura tam isabet torpido atışı gerçekleştirdi. Bu dünyada hedefe isabetli atış yapabilen ilk denizaltı olarak tarihi geçti.Sultan II. Abdulhamid, bu denizaltıların parasının tamamını kendi cebinden ödedi ve donanmaya bağışladı.
Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *