Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

11 Ağu 2013

BU CAMİNİN NE KUBBESİ VAR NE DE ÇATISI


BU CAMİNİN NE KUBBESİ VAR NE DE ÇATISI

Gümüşhane ve Trabzon il sınırında yer alan bin 800 rakımlı Kadırga Yaylası’ndaki Kadırga Açık Camisi’nde, yüzyıllardır binlerce insan açık havada ibadet ediyor.


Açık hava camisinin hikayesi:

Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Rumlarla savaşın ardından arkadaşı olan Kadir Ağa’yı sormuş, Padişah’a Kadir Ağa’nın bu yaylada düşmanla savaşırken şehit olduğunu söylemişler. Fatih Sultan Mehmet, arkadaşının mezarını ziyaret için erkanı ve askerleri ile birlikte gece yola çıkmış ve sabahın erken saatlerinde yaylada arkadaşının mezarını ziyaret etmiş. Cuma günü olması nedeniyle Fatih Sultan Mehmet’in erkanı ve askerleri ile birlikte cuma namazı kılmak için yer belirlemiş.

Belirlenen alan askerlerin topladığı taşlarla çevrilmiş ve açık cami haline getirilmiş. Padişah burada erkanı ve askerleriyle birlikte Cuma namazı kılmış. Temmuz ayının üçüncü cuma günü olması dolayısıyla o yıldan bu yana binlerce insan burada hep birlikte cuma namazı kılar.

Kadırga Açık Camii gönüllü imamı İsmet Kılıçarslan

Yaylanın adı olan ‘Kadırga’ da ismi de “Kadir Ağa” isminden gelmekte. 90′lı yıllarda köylüler kendi aralarında para toplayıp açık hava camisine minare yaptırmışlar. Caminin duvar içinde yaklaşık beş bin kişilik bir cemaat kapasitesi var. 5 bin kişilik olan cami yeterli olmayınca cami dışında namaz kılınır. 
Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *