Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

26 Eyl 2013

BABAM SULTAN ABDÜLHAMİT (2. BÖLÜM)
SULTAN II ABDÜLHAMİD'İN KIZI AYŞE OSMANOĞLU BABASINI ANLATIYOR  2

---------------------------------------------------------------------------------


            Kimseye "Sen" Diye Hitap Etmezdi

    Bir kusurumuzu gördüğü ve hissettiği zaman bizlere bir şey söylemez, analarımıza haber gönderirdi. Huzurunda ne suretle konuşacağımızı, nasıl hareket edeceğimizi bir de pek iyi bilirdik.

 Çok sade giyinmemizi isterdi. Cicili bicili şeyler giyinmemizi istemezdi.  El işaretleriyle, yüksek sesle konuşmamızı istemezdi. Daima sakin ve nazik hareketli olmamıza dikkat ederdi. 

Büyüklerimize, annelerimize, kardeşlerimize daima saygılı davranmamızı, önlerine geçmeyip sıramızı muhafaza etmemizi ister, şımarıklıktan hiç hoşlanmazdı.

            Kimseye "sen" diye hitap etmezdi. Bizlere ya kızım veya sultan diye hitap ederdi. Kadınlarına da pek saygılı muamelede bulunurdu. 

--------------------------------------------------------------------

    Sultanın Resme ve Marangozluğa Merakı

            Ayşe Sultan, babasının resme ve marangozluğa merakını şöyle anlatmaktadır:

 Babam manzara ve çiçek resimlerinden hoşlanırmış. Biraz da portre yaparmış. Annemle evlendiği zaman onun karakalem bir resmini yapmış. Sarayda güzel tablo koleksiyonları da vardı. Bunları da babam toplamıştır. 

            Babamın marangozluğa olan merakı babası zamanında başlamıştır. Çünkü Abdülmecid Han da marangozlukla uğraşmış ve yanında Halil Efendi adında pek usta bir sanatkar varmış.

 Onunla birlikte çalışırmış. Babam bu Halil Efendi\'den ders alırmış, onunla birlikte çalışırmış. Avrupa\'dan yeni sistem bir çok aletler getirtmişti. Yaptığı bir çok sedefli, oymalı eşyalar Yıldız Sarayında idi. 

--------------------------------------------------------------------------

         Geceleri Kitap Okutturma Merakı

            Sultanın özel meraklarından biri de geceleri kitap okutturup dinlemekti. Ayşe Osmanoğlu, Padişahın geceleri kitap okumakla ilgili olarak şunları söylediğini yazar:

              "Gündüzleri beni meşgul eden işlerin ağırlığından kurtulmak, zihnimi başka taraflara sevk edip düşüncelerimi defetmek ve rahat uyuyabilmek için her gece odamda kitap okutuyorum. 

Okuttuğum eserler   ciddi olunca büsbütün uykum kaçıyor. Onun için bir takım romanlar tercüme ettiriyorum" der gülerek ilave ederdi: "Küçüklüğümde dadım bana ninni söylerdi. Şimdide okunan kitaplar aynı tesiri yapıyor. Esasen yarı dinliyor, yarı dinlemeden uykuya dalıyorum. İşte benim uyku ilacım budur."  

---------------------------------------------------------------------

Sultan Kızını Kaybedince Hamidiye Etfal Hastanesini (Şişli Çocuk Hastanesi) Yaptırttı

            II.Abdülhamid\'in ilk evladı 1868 ‘de doğan Ulviye Sultan feci bir kaza neticesinde 7 yaşında yanarak ölmüştü. Padişah, ilk evladının acısını hiçbir zaman unutmamıştır. Hatıratta verilen bilgiye göre II. Abdülhamid son zamanlarına kadar ondan bahsederken içini çeker ve diğer çocuklarına "Allah sizleri bana bağışlasın" derdi. 

            Padişah\'ın kaybettiği ikinci evladı Hatice Sultan olmuştur. Hatice Sultan öldüğünde 8 aylık idi. Ayşe Osmanoğlu\'nun yazdıklarına göre Hatice Sultan\'ın ölümü ve bu ölüme bağlı olarak Hamidiye Etfal Hastanesi (bugün ki Şişli Çocuk Hastanesi)\'nin kurulması şöyle olmuştu:             Hatice Sultan\'ın hastalığını bir türlü teşhis edemeyen doktorlar tedavisinde aciz kalmışlardı. O zamanın mühim doktorlarından olan Besim Ömer Paşa ile Almanya\'dan yeni gelmiş bulunan doktor İbrahim Paşa ellerinden geldiği kadar uğraşıp yavruyu kurtarmaya çalışmışlarsa da muvaffak olamamışlardır. Babam üzüntüsünden "Allah\'ım, evladımı bana bağışla"  diye dualar etmişse de takdir yerini bulmuştur.

   Ayşe Osmanoğlu\'nun yazdıklarına göre, Hamidiye Etfal Hastanesi\'ni bu çocuğun adına yaptırılmış İbrahim Paşa\'yı da başhekim olarak tayin edilmiştir.

 Sultan II. Abdülhamid 

"Benim çocuğum kurtulamadı. Kim bilir fakir fukaranın çocukları nasıl bakılıyor. Hiç olmazsa bir hastane yaptıralım da benim gibi bir çok babanın kalbi yanmasın" demişti. Son sistem ve Alman usulü yapılan bu hastanenin aletleri Almanya\'dan getirtilmişti. İstanbul\'un en seçme doktorları bu hastanede çalışmışlar, hastane hemşireleri de Almanya\'dan gelmişlerdi. 

------------------------------------------------------------------------------
Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *