Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

17 Eyl 2013

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit'in 1894'te büyük bir orman yangını yaşayan ABD'ye yaptığı 300 altınlık yardım, 115 yıl sonra karşılığını buldu.

Tohum Saç, Bitmezse Toprak Utansın
Sen yeterki tohum saç; 115 yıl geçse de bunun semeresini alırsın.

Ama iş; 115 yıl sonrayı görebilecek idarede ve idarecide…

Cennet mekan Abdülhamid Han !

Seni bize anlatmadılar.
Senin için Senin emanet bıraktığın ülkenin torunları Senin hakkında Kızıl Sultan dediler.
Seni hala anlayamadık.
Gün be gün büyüklüğün daha da anlaşılıyor.
Büyük olduğun gerçeği artık o kadar aşikar, o kadar saklanamaz, mızrak misali o kadar çuvala sığmaz oldu ki, bu güne kadar Sana Kızıl Sultan diyen medya bile aşağıdaki haberi vermek zorunda kaldı

Abdülhamit'in altınları 115 yıl sonra...

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit'in 1894'te büyük bir orman yangını yaşayan ABD'ye yaptığı 300 altınlık yardım, 115 yıl sonra karşılığını buldu.

Antalya'da geçen yıl meydana gelen ve Türkiye'nin en büyük orman yangınına üzülen ABD'liler, yardım kampanyasına katıldı. Texas'ta başlatılan yardım kampanyasına katılan ABD'liler 10 bin dolar bağış toplayarak Abdülhamit'in 300 altına karşın Antalya'da bir orman kurdu.

Texas'ta faaliyet gösteren 'Raindrop Türkevi'nin yardım bölümü Raindrop Heplping Hands tarafından organize edilen kampanya hakkında bilgi veren Texas Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yetkin Yıldırım, Antalya'da geçen sene meydana gelen orman yangınından ötürü Teksas'ta yaşayan Türkler olarak büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Yangın sonrasında bir yardım kampanyası düzenlediklerini anlatan
Yıldırım, II. Abdülhamit'in yaptıklarını öğrenen ABD'lilerin de destek verdiğini söyledi. Osmanlı'nın doğa ve orman konusunda çok duyarlı olduğunu ve 1894'teki yardımın da bunun bir göstergesi olduğunu ifade eden Yıldırım, "ABD'de büyük bir yangın olduğunu ve birçok insanın bundan zarar gördüğünü duyan dönemin Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamit Han, 300 altın yardımda bulunmuş. Şu an biz bunun belgelerini bulduk. Başbakanlıktan temin edilen belgeler kitap haline getirildi. Kitap elimize geçtiğinde biz de ABD'lilerle paylaştık. Onların da çok hoşuna gitti. 'Şimdi biz de yapılan bu cömertliğin karşılığında kendi cömertliğimizi göstermek istiyoruz.' diyerek kampanyamıza destek oldular." dedi.

Bu tavır karşısında ABD'de yaşayan bir Türk olarak gurur duyduğunu ifade eden Yıldırım, "Maalesef batı ülkelerinde Türklere ve Müslümanlara karşı büyük bir önyargı var. Bunun kırılmasını ve değiştiğini görmek en büyük amaçlarımızdan birisi. Böyle olaylar Osmanlı'yı ve bizleri tanımalarını, nasıl insanlar olduğumuzu öğrenmelerini, cömertliğimizi, misafirperverliğimizi görmelerini sağlıyor. Bu sayede onların düşüncelerini tamamen değiştiriyor." diye konuştu. Yetkin Yıldırım, ABD'deki kampanyanın halen devam ettiğini, hedeflerinin fidan sayısını 4 bine çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

Bu haberi Necip FAZIL Üstad’ın şiiriyle taçlandırmak en güzeli…

Tohum saç, bitmezse toprak utansın
Hedefe varmayan mızrak utansın!
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Eski çınar şimdi noel ağacı;
Dallarda iğreti yaprak utansın!
Ustada kalırsa bu öksüz yapı,
Onu sürdürmeyen çırak utansın!

Ölümden ilerde varış dediğin,
Geride ne varsa bırak utansın!
Ey binbir tanede solmayan tek renk;
Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın!

alıntı...


 resim

Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *