Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

5 Eyl 2013

Vatikan'ın gizli belgeleri sergileniyor

Katolik dünyasının merkezi Vatikan, sır gibi saklanan arşivlerini sıradan insanın görüşüne sundu.

 İlginç Osmanlı belgelerinin de bulunduğu sergideki evrakın biri, Allah’a hamd ederek yazılan mektup.
Vatikan'ın 12 yüzyıllık tarihini gözler önüne seren arşivleri halka açıldı.

 Yüzyıllardır merak edilen gizli arşivlerdeki 100 orijinal belgelerin içinde Türk tarihini yakından ilgilendiren parçalar da var. 


Papa V. Paolo’nun 1612’de resmen kurduğu arşivin kapısı ilk kez “Belgeleri kamuoyuna açmaktan korkmuyoruz” diyen Papa XII. Leo’nun kararıyla, 1881 yılında aralandı. Şimdi ise kuruluşunun 400’üncü yılında halka açıldı. Roma’daki Museo Capitolini’de açılan ‘Sırlar Üzerindeki Işık: Vatikan Gizli Arşivi Ortaya Çıkıyor’ sergisi, 9 Eylül’e kadar açık.
İşte sergideki ilginç belgelerden bazıları...


Türk tahdidine karşı Papa'dan yardım 
Vatikan, Türk tarihini yakından ilgilendiren bazı belgelere de sergide yer verdi. Serginin en çarpıcı ve ihtişamlı belgeleri arasında, Rus Çarı I. Aleksey Romanov'un, Papa X. Clement'e yazdığı mektup da yer alıyor. Çar mektubunda, Türk tehdidine karşı Avrupa kralları arasında bir birlik kurulması konusunda Papa'dan ruhani ağırlığını koymasını istiyor. Mektup, kraliyet mührü ve devasa boyutuyla serginin en ilgi çeken parçalarından biri oldu. 


Türklere karşı kutsal ittifak anlaşması
Ayrıca Osmanlı Devleti ile Haçlı donanması arasında 7 Ekim 1571 tarihinde gerçekleşen İnebahtı Deniz Savaşı'na ilişkin önemli bir evrak da sergiye kondu. Evrak, Papa Pio V,ispanya Kralı 2. Felippe ile Venedik dukasının Osmanlılara karşı birleşerek, bunu 15 Mayıs 1571 'de resmiyete kavuşturdukları ve Kutsal İttifak adı verilen anlaşmayı içeriyor.

El yazması, defter şeklindeki anlaşmada savaşın detayları da anlatılıyor. 

60 kiloluk kitap
Öte yandan, italya tarihinde önemli bir yer edinmiş olan Borghese Ailesi'ne ait 60 kilogram ağırlığındaki bir kitap, Fransız Tapınakçılar davasına ilişkin 60 metrelik parşömen, 2. Federick'in mührü, 8. Henry'nin evliliğiyle ilgili İngiliz Parlamentosu üyelerinin Papa VII Clement'e yazdığı mektup, Martin Luther'in aforoz edilmesi, Avusturya-Macaristan'ın tartışmalı Kraliçesi Sissi'nin el yazması belgeleri, Moğolca yazılmış en eski kağıt belge, fransa Kraliçesi Maria Antoniette'nin kısa bir mektubu, Cristof Colomb'un yeni dünyayı keşfi ve 30 Yıl Savaşları'nın bitimini anlatan belgeler de sergileniyor.


detaylar

Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *