Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

6 Eki 2013

2 EKİM'DE DÜŞMAN İŞGALİ BİTEN İSTANBUL'UN KURTULUŞ TARİHİ NEDEN 6 EKİM OLARAK KABUL EDİLDİ?İtilaf devletleri Lozan anlaşmasının İsmet İnönü tarafından Lozan'da imzalanmasından sonra yavaş yavaş çekilme hazırlıklarına başladılar ve yaklaşık 2,5 ay sonra da İstanbul'u savaşsız terkettiler.

İstanbul'a resmi geçit törenleri ve "garden party"lerle veda eden işgalci kuvvetleri bayrağımızı selamlayarak Dolmabahçe rıhtımından el sallayıp gülen yüzlerle İstanbul'u terk ettiler.

İtilaf güçleri 2 Ekim 1923 günü el koydukları bütün cephane ve savaş malzemelerinin Türk hükümetine teslim edildiğine dair belgeyi imzalandıktan sonra İstanbul'u törenlerle Selahaddin Adil Paşa'ya resmen devrederek terk etmişlerdi. Ama İstanbul'u teslim almanın şan ve şerefi Selahaddin Adil Paşa gibi bir muhalife kalmasın diye tek parti döneminde İstanbul'un işgalden kurtuluşu Türk ordusunun İstanbul’a giriş tarihi esas alınarak 6 Ekim olarak kabul edildi.

Zaten Selahaddin Adil Paşa'nın adı sadece İstiklal Savaşı’ndan değil, gerçek kahramanı olduğu 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi tarihinden bile -muhaliflerden olduğu için- silindi.
Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *