Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

31 Eki 2013

Abdullah Cevdet; “Sultan Hamid hakkında yüz yalan uydurdum. Bazısına kendim de inandım”


İttihat ve Terakki’ye dönüşecek İttihad-i Osmani Cemiyeti adlı gizli örgütü kuran beş mason tıbbiyeliden birisi ateist Abdullah Cevdet idi, Osmanlı’yı içten yıkan İttihat ve Terakki’de pek çok misyonlar yüklenmiş din-karşıtı biriydi.. 

Abdullah Cevdet; “Sultan Hamid hakkında yüz yalan uydurdum. Bazısına kendim de inandım” demekten kendisini alamamıştır.! 25 sene boyunca aralıksız olarak yayınlanacak İçtihat dergisi aracılığıyla İslam’a ve Hz. Muhammed’e sallallahu aleyhı ve sellem’e sürekli sözlü saldırılar ve iftiralar içeren yazılar yayınladı.

 Sultan Abdülhamid’i eleştiren yazılar yazdığı için Avrupa’ya kaçmışken, orada da jöntürkleri padisaha jurnallemekten(ispiyonlamak) geri kalmaz. 

Osmanlı’nın tarih sahnesinden çektirilmesinden sonra ise Sağlık Umum Müdürlüğü’ne getirilir. 


Latin harflerinin kabul edilmesini savunarak, Arap harflerinin içtimaî geriliğimizin bir nedeni olduğunu öne sürdü. 

Kadınlara ilk kez genelev vesikası verilmesi uygulamasını başlatan yine Abdullah Cevdet’dir. 


Abdullah Cevdet’in, “Bu milleti adam etmek için Batı’dan damızlık erkek gerekir” sözü meşhurdur.

Bir diğer meşhur sözü: “kafası muhit’i(çevresi) 16 pus(inç) olmayan adamlar ahmak olurlar, dimağın gayri tabii derecede küçüklüğü nişane-i eblehiyet’tir(ahmaklık göstergesidir)“ 


İngiliz Muhibler(Sevenler, Dostlar) Cemiyetini kurdu. Ayrıca İngilizlerle işbirliği yapan Kürdistan Teali Cemiyetinde de önemli roller aldı.


İtilaf devletlerinin Çanakkale Boğazı’nı muhasara etmesi ve genel olarak Çanakkale Savaşı ile ilgili olarak “medeniyet kapımıza kadar geldi, biz geri teptik” yorumunu yaptı.


Zamanın modasına uyar ve Darwinizmden hareketle biyolojik materiyalizmi savunur.

Kaynakça: Tanzimattan Cumhuriyete Türkiye Ansiklopedisi, c.2, sf.368-------------------------------------------------------------------
ilgili bölüm
Abdullah Cevdet; “Sultan Hamid hakkında yüz yalan uydurdum. Bazısına kendim de inandım”

BİR ABDULLAH CEVDET HİKAYESİ…


Abdullah Cevdet kimdir
-------------------------------------------------------------------
Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *