Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

7 Eki 2013

BABAM SULTAN ABDÜLHAMİT (4. BÖLÜM)


SULTAN II ABDÜLHAMİD'İN KIZI AYŞE OSMANOĞLU BABASINI ANLATIYOR  4
------------------------------------------------------

II. Abdülhamid Kendisine Suikast Düzenleyen Ermeni\'yi Affetmişti

Osmanlı Devleti\'nde uzun zaman huzur ve refah içerisinde yaşayan Ermeniler, batılı devletlerin de tahrik ve teşvikiyle ilk olarak 1890 yılında Erzurum\'da isyan etmişlerdi. Yine aynı yıl Kumkapı gösterisi, 1892-93 Kayseri, Yozgat ve Merzifon olayları, 1894 yılında Sasun isyanı, Babıali gösterisi ve Zeytun isyanı, 1896 yılında Van isyanı ve Osmanlı Bankasının işgali, 1903 yılında ikinci Sasun isyanı ve nihayet 1905 yılında Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid\'e suikast girişimi.

Ermeniler tarafından II. bdülhamid\'e suikast tertip edildiği zaman Ayşe Osmanoğlu 17 yaşında idi. Suikasta bizzat şahit olan Ayşe Osmanoğlu, olayı özet olarak şöyle anlatmaktadır:

Müthiş bir patlama oldu. Bu ses toptan daha kuvvetli ve dehşetliydi. Bizim araba şiddetle yerinden sıçradı. Korkudan bağırmaya başladık. Allah Allah diyorduk, ama ne olduğunu anlamıyorduk. Caminin avlusu bir anda karmakarışık olmuştu. Toz duman içinde kalmıştı. Ortalığa takır takır bir şeyler yağıyor, saat kulesinin taşları düşüyordu. Birden bire babam aklıma geldi. Bu arada merdivenin tahminen üçüncü basamağında duran babamı gördüm. Babam gür bir seda ile ellerini açarak "korkmayınız, korkmayınız" diye iki defa bağırdı. Arabasının önüne gelen babam "telaş edilmesin, izdihamdan kimse incinmesin" diyerek arabasına bindi. Babam dizginleri eline aldı. Arabasını her zamankinden daha ağır kullanarak yokuştan çıkmaya başladı. 

------------------------------------------------------------------

II. Abdülhamid "Kalbimde Sadece Allah Korkusu Var" Dedi

Saray erkanından suikasta tanık tek kişi Ayşe Sultan\'dı. Onun yazdıklarına göre, II. Abdülhamid suikast anında ve sonrasında çok metanetli idi. Kazadan sonra babasının metanetli davranışlarını şöyle anlatır.

Babam gelinceye kadar hepimiz bekledik. Saraya geldiğinde sırayla elini öperek "Geçmiş olsun efendimiz" dedik. Teşekkür ettikten sonra "Hamdolsun, bunu da atlattık. Lütf-i hakla kurtulduk" dedi. Sonra bana dönerek ilave etti: "Kızım Sultanlardan sizden başka kimse bugün alaya çıkmamış. Nasıl gördünüz bakalım, anlatınız"

Gördüklerimi anlattım. "Efendimiz! Sizi görünce aklım başıma geldi. Metanetinize hayran oldum." dedim. Şu cevabı verdi:

"Ben mütevekkilim. Kalbimde yalnız Allah korkusu vardır. Başka bir şeyden korku duymam. Bir hadise olmadan evvel onu önlemek için gayret ederim. Ama tehlikenin içinde bulunduğumu hissedersem icabında ateşe atılmaktan bile çekinmem. Allah bizi korudu. Asker evlatlarımdan, ahaliden zayiat olup olmadığını tahkik ettiriyorum."

Sonra elini paltosunun cebine soktu. Bir takım demir ve taş parçaları çıkarıp bize gösterdi. "Bakınız, bunlar ceplerime girdi. Bunları yadigar olarak müzemde saklayacağım" diyerek cebine koydu. 

21 Temmuz 1905 Cuma günü patlayan bu bombada ölü ve yaralı sayısı 80 idi. 

---------------------------------------------------------------------------------

Abdülhamid Suikastı Düzenleyen Ermeni Edward Jaures\'i Affetti

Suikastı araştırmak için derhal bir komisyon teşkil edildi. Bunu yapanların Ermeni Taşnak Cemiyeti\'ne mensup oldukları anlaşıldı. Başlarında Edward Jaures bulunuyordu. Suikastçılar mahkum oldular. Sultan II. Abdülhamid bir süre sonra Edward Jaures\'i affetmiş, ihsan verip memleketine dönmesine izin vermişti. Ayşe Osmanoğlu\'nun yazdıklarına göre Edward, Abdülhamid\'e teşekkür etmiş bundan sonra kendisine hizmette bulunacağı vadi ile gitmiş ve gerçekten de hizmette bulunmuştur. 

------------------------------------------------------------------------------
Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *