Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

23 Eki 2013

İSMİNİ SULTAN ABDÜLHAMİD'DEN ALAN KENYA'NIN "SULTAN HAMUD" ŞEHRİ

İSMİNİ SULTAN ABDÜLHAMİD'DEN ALAN KENYA'NIN "SULTAN HAMUD" ŞEHRİ

1959'da dönemin çılgın bir gezgin gazetecisi olan Hikmet Feridun Es, Hayat Mecmuası'nda Kenya'da yaşadığı ilginç bir olaydan bahseder..

 Ünlü gazeteci, başkent Nairobi'den kıyı kenti Mombasa'ya giden tren yolu güzergahındaki duraklardan birinde indiği yerin Sultan Hamud olduğunu öğrenince bu ismin kime ait olduğunu sorar..

 Osmanlı Padişahı Sultan Abdülhamid dediklerinde "Osmanlı buralara gelmedi ki, onun ismi burada ne arasın.." der..

 Bunun üzerine oradakiler Türk gazeteciyi bir müftüye götürürler.. Müftü anlatılanın doğru olduğunu söyler ve başlar anlatmaya: 

"Bu şehir yeni kurulurken yapılan tren yolunda çalışan müslüman işçi ve köleler burda bir cami yapmaya karar vermişler fakat paraları yetmeyince İstanbul'dan istemişler.. 

Ve İstanbul'dan gönderilen para ve malzemelerle camiyi inşa edip adını da Sultan Abdülhamid koymuşlar.. Zamanla cami etrafında oluşan kasabanın adı da Sultan Hamud olarak kalmış.."

45-50'li yıllarda Sultan Hamud şehrine yolu düşenlerden biri de Sultan Abdülhamid'in ablasının torunlarından Bahaddin Sami Bey'dir.

 Kenya'ya dışileri bakanlığı mensubu olarak tayin edildikten sonra Sultan Hamud'a gelir.. Kasabanın adının nerden geldiğini sorunca aynı şeyler ona da anlatılır.. 

Kendisinin de hanedandan olduğunu ve Sultan Abdülhamid'in de dedesi sayıldığını söyleyince bunu duyan ve Halifenin torununu görmek isteyen müslümanlar oraya akın eder.

 Bahaddin Sami Bey'in anlattığına göre, sadece el sıkışma faslı saatlerce sürmüştür..

Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *