Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

10 Eki 2013

Kanuni Sultan Süleyman'ın, batılıların deyimiyle "Muhteşem Süleyman'ın ABD Temsilciler Meclisi'nde bulunan portresi

Bu portre Kanuni Sultan Süleyman'ın, batılıların deyimiyle "Muhteşem Süleyman'ın ABD Temsilciler Meclisi'nde bulunan portresidir. Tarihteki en iyi 23 kanun yapıcı tespit edilmiş, Muhteşem Süleyman da bu tespitte yer almıştır.
Suleiman (1494-1566) Sultan of the Ottoman Empire; reformed and improved civil and military codes; united a group of unstable territories into an empire.
(1)
*****************************************************

SULTAN SÜLEYMAN'A NEDEN "KANUNİ" DENDİ?

Sultan Süleyman’a "Kanunî" unvanının verilmesinin asıl ve birinci sebebi; 
Osmanlı Hukuk tarihinde, sınırlı yasama yetkisini kullanarak en çok ve en muntazam kanunların O'nun zamanında yapılmasıdır. Bir diğer sebep de, O’nun döneminde, kanunların hiçbir fark gözetilmeksizin herkese adil bir şekilde tatbik edilmesidir..

*****************************************************

Amerika Birleşik devletlerin başkenti Washington'da bulunan Capitol, Millet Meclisi binası olarak devletin ilk cumhurbaşkanı olan George Washington tarafından inşa ettirildi.( 1792-1795 ) Capitol, yaptırıldığı dönemden itibaren zaman zaman tadilatlar geçirdi ve ilavelerle genişletildi. 1945 yılında meclis binası ıslah heyeti yeni bir düzenlemeyle Temsilciler Meclisi galerisine dünyaca ünlü kanun yapıcıların portrelerinin konulmasını kararlaştırdı.

 ABD Kongresi tarafından onaylanan kararın ardından uzmanların araştırmaları neticesinde dünyanın büyük kanun yapıcılarından 23 isim tespit edildi ve mermer plakalar üzerine portreleri yapıldı. Bu kanun yapıcılar arasında 'Kanuni 'ünvanıyla anılan I.Süleyman'ın portresi de yapıldı. Sivil ve askeri alanda yaptığı kanuni düzenlemelerden dolayı Kanuni ünvanıyla anılan I. Süleymanın portresi Temsilciler Meclisi'nin toplantı salonunun duvarında büyük kanun yapıcıların arasında yerini aldı. Kanuni'nin portresini dönemin meşhur heykeltıraşlarından Joseph Kiselewski yapmıştır.
(2)
*****************************************************

Suleiman (1494-1566) Sultan of the Ottoman Empire; reformed and improved civil and military codes; united a group of unstable territories into an empire.

The 23 marble relief portraits over the gallery doors of the House Chamber depict historical figures noted for their work in establishing the principles that underlie American law. They were installed when the chamber was remodeled in 1949-1950.

Created in bas relief of white Vermont marble by seven different sculptors, the plaques each measure 28 inches in diameter. The eleven profiles in the eastern half of the chamber face left and the eleven in the western half face right, so that all look towards the full-face relief of Moses in the center of the north wall.

The subjects of the reliefs were chosen by scholars from the University of Pennsylvania and the Columbia Historical Society of Washington, D.C., in consultation with authoritative staff members of the Library of Congress. The selection was approved by a special committee of five Members of the House of Representatives and the Architect of the Capitol.
The plaster models for these reliefs are on display on the walls in the Rayburn House Office Building subway terminal.
(1)

kaynak:(2):haber365


*******************************************************
ilgili bölüm

********************************************************

Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *