Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

10 Eki 2013

Sırp Başbakan Daçiç’ten Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a tarihi itiraf: “Keşke Osmanlı’ya engel olmasaydık…”
Sırbistan Başbakanı Ivica Daçiç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Belgrad’ta görüşmesinde tarihi itiraflarda bulundu. Atalarının Osmanlı’ya engel olmalarından yakınan Sırbistan Başbakanı Daçiç,

 “Tarihte sizin Avrupa’ya geçmemizi engelledik. 100 yıl sizinle savaşarak Avrupa’yı fethetmenize engel olduk. Keşke yapmasaydık; gelip geçmenize izin verseydik. Şimdi istiyorsanız Avrupa’ya geçebilirsiniz.” dedi.

SIRP LİDER DAÇİÇ’TEN AB’YE SERT ELEŞTİRİ

Sırbistan Başbakanı Daçiç, Kosova’nın kuzeyinde yaşayan ve Priştine yönetimini kabul etmeyen Sırpları ziyaret ederek, onları 3 Kasım’da düzenlenecek yerel seçimlere katılmaya teşvik etmeyi planlıyordu. Ancak Kosova, seçim sürecinde Sırp liderin ülkeye girişine izin vermedi.

 Bozdağ’ı kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Daçiç,

 “Biz hükümet olarak, devletin çıkarı için hayatlarımızı ve kariyerlerimizi riske soktuk.

 Şimdi birileri kalkmış bizi böyle bir kararla aşağılamak istiyor.” dedi. 

Avrupa Birliği’ne yüklenen Daçiç, “Eğer Avrupa Birliği bunu normal görüyorsa, o zaman ben artık bunun içinde yer almak istemiyorum. Kimsenin beni aşağılamasına izin vermem.

 Müzakere edecek başkasını bulsunlar. Umarım bu, Brüksel’e yapacağım son ziyaret olmaz. Ancak öyle olursa, özleyeceğimi de sanmıyorum.” dedi.


BOZDAĞ: BELGRAD-PRİŞTİNE DİYALOGUNU ÖNEMSİYORUZ

Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise Türkiye olarak, Kosova ile Sırbistan arasındaki başlatılan Belgrad-Priştine diyaloguna tam destek verdiklerini belirterek,

 “Türkiye olarak Kosova ile Sırbistan arasında başlatılmış olan Belgrad-Priştine diyalogunu samimiyetle destekliyoruz. 

Diyalog süreçleri her zaman sorunlarla doludur. Pek çok sorun bu süreçte yaşanabilir zaten diyalog da bu sorunları aşmak için süreç içerisinde bunları çözmek içindir. 

Belgrad-Priştine diyalog süreci içinde yaşanan ve yaşanacak sorunların iki tarafın ortaya koyacağı aklıselim, sağduyu ve itidal ile aşılacağına yürekten inanıyor ve bu süreçte biz Türkiye olarak her türlü katkıyı sunacağımızı bir kere daha ifade etmek istiyoruz.” dedi.

SIRBİSTAN’LA AB TECRÜBEMİZİ PAYLAŞMAYA HAZIRIZ

Türkiye’nin Sırbistan’ın AB’ye tam üyeliğini desteklediğini kaydeden Bozdağ, “60 yılı aşkın AB’nin kapısında bekleyen ama maalesef AB’nin uyguladığı çifte standart nedeniyle tam üye olamayan Türkiye’nin yaşanan zorluklar ve bu zorlukları aşmak konusunda uzunca bir tecrübesi var. Bunu Sırbistan hükümeti ile paylaşmaya hazırız.

 Ama umarız ki, Sırbistan Türkiye kadar kapıda uzun süre bekletilmez.” diye konuştu.Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *