Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

18 Kas 2013

OSMANLI DONANMASININ 1543'DE FRANSA'NIN "NICE" ŞEHRİNİ ZAPTI ESNASINDA DUVARA SAPLANAN OSMANLI TOPUOSMANLI DONANMASININ 1543'DE FRANSA'NIN "NICE" ŞEHRİNİ ZAPTI ESNASINDA DUVARA SAPLANAN OSMANLI TOPU

İspanya İmparatorluğu'nun Avrupa'daki en büyük iki rakibinden biri olan Fransa, baş edemediği İspanyol donanma kuvvetlerine karşı Osmanlı Devleti'nden yardım talep edince Padişah tarafından bu işle görevlendirilen Barbaros Hayreddin Paşa toplam mürettebatı 30.000'i bulan 150 gemilik dev bir filo ile 20 Temmuz 1543'de Fransa'nın Marsilya Limanı'na girdi. Limanda hazır bulunan devlet erkânı ve binlerce Fransız yardıma gelen Türk Filosu'nu görkemli törenlerle karşıladılar.

Barbaros, mahiyetine Fransa Donanması Amirali Duc D'Enghien'i de alıp Nice'in 6 km kadar doğusundaki Villefranche-sur-Mer'e çıkartma yaparak burayı ele geçirdi. 6 Ağustos 1543 günü Nice şehrine saldırıya geçen Osmanlı Donanması 20 Ağustos 1543 günü de Nice'i ele geçirerek 5.000 kadar esir aldı. Ardından Fransa Kralı'nın ricası üzerine Osmanlı Donanması Fransa'nın Toulon şehrine yerleşti. Kralın emriyle Osmanlı gemilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Barbaros'un idaresine bırakılan Toulon şehrinde Aziz Mary Katedrali ise Türk askerleri için camiye çevrildi.

8 ay boyunca Osmanlı Bayrağı'nın dalgalandığı ve Osmanlı Parası'nın kullanıldığı Toulon şehrinde o yılın vergisi Türk memurlara ödendi ve yargılamalar Türk Kadıları tarafından yapıldı. Donanmanın Toulon şehrine yerleştiği bu süre zarfında Salih ve Hasan Reis komutasındaki filoların yaptığı baskınlarla İspanya ve İtalya kıyı ve adaları vurulurken 3 yıldır Cenevizliler’in elinde esir bulunan Turgut Reis de 3.000 altın karşılığı kurtarıldı. İspanyollar'ı Fransızlarla 1544 Crespy Barışı’nı yapmaya mecbur bırakan Osmanlı Donanması görevini başarıyla tamamlayarak törenlerle Toulon şehrinden ayrıldı. 

O günleri yaşayan Toulonlular, Türklerin gelişiyle birlikte namaz kılınmaya başlanan şehrin birden sükûnete büründüğünü ve "Sancakbeyleriyle dolu ikinci bir İstanbul" haline geldiğini anlattılar yıllarca.. Fransız Büyükelçisi Montluc’ün şu unutulmaz cümleleri de tarihe önemli bir not olarak kaydedildi: "Türkler'in herhangi bir kimseyi incittiklerine dair şikâyet olmamıştır. Nazik davranmışlardır. İaşeleri için aldıkları her şeyi, karşılığında para vererek almışlardır."

Fransa Seferinden dönüş yolunda İspanya ve İtalya kıyı ve adalarındaki baskınlarına devam eden Osmanlı Donanması beraberinde 14.000 esirle birlikte on binlerce İstanbullunun sevinç gösterileri arasında şanlı bir şekilde İstanbul'a girdi.

Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *