Kod Dostu

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Sultan II.Abdülhamid

27 Oca 2014

Mısır'ın Balkan savaşlarında Osmanlı Devletine yardımları

1912 Balkan Harbinde Osmanlı'nın yardımına yetişen Mısırlı Müslümanlar Mısır Hilal-i Ahmer Cemiyeti (Mısır Kızılayı) ile Osmanlı'ya önemli miktarda maddi destek sağladı.

İstanbul ve Anadolu'ya göç etmek zorunda kalan Müslüman halkın nakledilmesi için eldeki imkanlarını kullanan Osmanlı Devleti'ne yardım etmek amacıyla başta Hindistan ve Mısır olmak üzere çeşitli ülkelerin yardım cemiyetleri seferber oldu.(Hindistan'lı Müslümanlar'ın gönderdiği yardımlar Kamal Atatürk tarafından İş Bankası kurulumu için kullanılmıştır.)

Savaşın şiddetlenerek beklenmedik bir hızla Osmanlı Devleti aleyhine gelişmesi üzerine Mısır'dan İstanbul'a gönderilmek üzere yardımlar toplanmaya başlandı. Mısır Hidivi ve ülkenin ileri gelenleri de önemli miktarda nakdî bağışta bulunarak Mısır'dan İstanbul'a yardım faaliyetlerinin yürütülmesinde öncülük ettiler.

Hastaneler açan Mısır Hilal-i Ahmer Cemiyeti İstanbul ve Edirne'de önemli hizmetlerde bulundu. Balkan Harbi sırasında Mısır Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nin Kahire'den Edirne'ye gönderdiği sağlık malzemeleri vapurla nakledildi. Ayrıca, Bulgar ve Yunan saldırılarından kaçarak Selanik'e sığınan yaklaşık 100.000 civarındaki Müslümanın yiyecek sıkıntısının had safhaya ulaşması üzerine Mısır'dan Selanik'e gemiyle yiyecek gönderildi.Ahsarla

Popüler Yayınlar Son 7 gün

Sultan İkinci Abdülhamit Han

CHP döneminde

CHP döneminde
CHP döneminde

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *